Švédské litinové nádobí na celý život

Garance původu výrobků Skeppshult – pouze oficiální švédská distribuce.

Švédské litinové nádobí
na celý život

Garance původu výrobků Skeppshult – pouze oficiální švédská distribuce.

Švédské litinové nádobí 
na celý život

Garance původu výrobků Skeppshult – pouze oficiální švédská distribuce.

Každý nákup

doprava zdarma

K nákupu

dárek zdarma

Množstevní

slevy

Nádobí skutečně

skladem

Poradenství

+420 604 100 318

Kamenná

Prodejna

PROČ ZVOLIT NÁDOBÍ SKEPPSHULT

Dovolujeme si Vám nabídnout rukodělné výrobky švédské firmy SKEPPSHULT (od r. 1906), které jsou vyrobeny podle tradičních metod a technologických postupů, z nejlepších přísně kontrolovaných ekologických a originálních přírodních surovin, bez chemických nebo jedovatých přísad. Tyto pravé švédské litinové výrobky zdravotně absolutně nezávadné. Firma Skeppshult patří k evropské špičce a jako jediná v severní Evropě tyto výrobky sama produkuje. Švédská ocel, švédská litina, to je pojem. Právě u nás zakoupíte pouze švédský originál, žádné laciné náhražky anebo čínské podvody.
Budete mile překvapeni vlastnostmi tohoto litinového nádobí, které neobsahuje žádné chemické látky ani ze zdravotního hlediska diskutabilní povrchy, vše je jen a pouze solidní, ryzí a poctivá švédská litina (žádné hliníkové slitiny, žádné umělé vrstvy). Uvidíte, jak Vám budou chutnat křupavé bramboráčky, šťavnaté grilované maso či křehké palačinky… Zakoupením litinového nádobí Skeppshult sázíte na jistotu – prvotřídní kvalita za fér cenu, výborná investice na celý život. Výrobky Skeppshult prospívají životnímu prostředí.

JAK PEČOVAT O LITINU

K čištění používejte jen vodu a kartáček na nádobí (případně škrabku), mnohdy však stačí pouze vytřít povrch papírovým ubrouskem. Upozornění: litina nesmí přijít nikdy do myčky nádobí anebo používat k čištění jakékoli mycí a čisticí prostředky, taktéž je dobře, když je tato litina (čistý přírodní produkt bez umělého povrchu či povlaku) promaštěna a často používána.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

V čem je toto litinové nádobí od Skeppshult lepší než ostatní?

Klíčové vlastnosti: nádobí pro Vás i pro další generaci. Čím více a déle je litina používaná – tím lepší má vlastnosti. Drtivá většina nádobí, které běžně vidíte v obchodech, pochází z Asie (i když je často klamavě označené jinou zemí původu, např. jako německé, apod.). Avšak nádobí švédské firmy Skeppshult je opravdu vyrobeno ve Švédsku z pravé švédské litiny – MADE IN SWEDEN. Firma Skeppshult je jediná ve Skandinávii, která vyrábí litinové nádobí z pravé švédské litiny, jejíž základní surovinou je severská železná ruda (na rozdíl od ostatních, v drtivé většině čínských výrobků, kde je většinou základní surovina železný šrot-odpad).

 

Jedná se o rukodělné výrobky podle tradičních metod (od r. 1906), z nejlepších surovin a technologických postupů, které jsou vyrobeny z přísně kontrolovaných surovin, bez chemických nebo jedovatých přísad. Jsou to ekologické a přírodní produkty, zdravotně absolutně nezávadné, zcela nesrovnatelné s např. různými asijskými produkty či napodobeninami (které mohou např. i obsahovat ve zvýšené míře toxické, těžké kovy či jiné nebezpečné látky). Pozn.: SKEPPSHULT je snad jediná evropská firma, která nádobí z Asie nedováží, ale naopak ho tam vyváží.

V čem je toto litinové nádobí odlišné od ostatního?

Většina běžného nádobí je hladká, pěkná na pohled a převážně konstantní. To je způsobeno ve většině použití slitin, chemikálií, umělých vrstev, apod. Naproti tomu nádobí z přírodní litiny je zcela jiné, nemá žádnou umělou vrstvu a proto jako jediné snese i vyšší až vysoké teploty – nedochází zde k odpařování nebezpečných látek. Nejedná se tedy o nádobí ve smyslu běžného komerčního nádobí, ale jedná se především o slévárenské výrobky. Pro lepší představu lze toto litinové nádobí přirovnat k “litinovému plátu z kamen”.

Nejde o vzhled, ale naopak o funkčnost a zdravotní nezávadnost. Případné optické, estetické a vizuální nedokonalosti těchto výrobků, místa po zabrušování, strukturální nerovnosti či estetické „nedokonalosti“ povrchu, jsou u těchto výrobků zcela normální, jedná se o odlitek surové litiny – bez dalších úprav a dodatečné umělé vrstvy a povrchu, o rukodělný slévárenský výrobek. Taktéž povrch litiny stále “pracuje” (čím více a déle je přírodní litina používaná, tím lepší má vlastnosti), nejedná se o tzv. “čisté a hezké umělé nádobí”. Ale zato se toto nádobí Skeppshult – z pravé a přírodní švédské litiny, odmění nesrovnatelnými vlastnostmi.

Je jako materiál použita skutečně jenom litina?

Ano samozřejmě, je to uvedeno již na úvodní stránce a i u každého produktu. Je to pouze čistá a kvalitní švédská litina (nejedná se ani o nějaké slitiny např. s hliníkem!), bez jakýchkoli umělých povlaků nebo povrchů, bez přidání jakýchkoli chemikálií.

Jaký je rozdíl mezi tímto litinovým nádobím a mezi titanovým nebo keramickým nádobím?<br> Někde jsem viděla také litinové nádobí, ale to bylo mnohem lehčí a hladší.

1) Tzv. titanové nádobí samozřejmě není celé z titanu, ba ani z části. Pouze slabá vrchní vrstva obsahuje jako příměs jen jeho částice. Jinak je celé nádobí opět z problematické hliníkové slitiny (podobně i u keramického nádobí).

2) Někteří výrobci a prodejci používají zavádějící až lživý výraz “litina” pro výrobky z hliníkových slitin. Tyto samozřejmě nemají s pravou litinou vůbec nic společného.

Čím je potažený povrch tohoto litinového nádobí. Co je to za černou barvu?

Při výrobě litinových produktů od Skeppshult nejsou v žádném případě použity jakékoli chemikálie nebo barvy. Ta černá patina (barva) na povrchu, je ve skutečnosti pouze rostlinný olej – při výrobě do litiny “zapečený”. Toto je přirozená “anti-přilnavá” ochrana bez použití jakýchkoli chemických látek. Tato slabá vrstva rostlinného oleje sice není pořád stálá, ale snadno obnovitelná.

Proč Skeppshult nevyrábí žádné smaltované produkty?
Chceme našim zákazníkům nabídnout produkty, které jsou přírodní jak jen to je možné. Doporučení: vaření a uchovávání pokrmů v keramickém a smaltovaném nádobí a nádobách může vést k uvolnění glazury a barvy. Kyselé potraviny, kyselé šťávy a ocet zvyšují riziko uvolnění olova. K potravinám a nápojům se vyvarujte používání nádob a nádobí neznámé kvality. Dle – “The Swedish governmental Swedish National Food Administration”.

Dodatek k smaltovanému litinovému nádobí. Smalt není obecně kyselinovzdorný. Dlouhodobější působení kyselin i v nižších koncentracích může povrch smaltu poškodit (dle CEBS). Smalt se může také eventuálně (při nárazu) odštípnout a dostat do připravovaného jídla, což představuje velké zdravotní riziko. Také u smaltované litiny zůstane jen jediná přednost – rozvod tepla, všechny ostatní přednosti odpadají. Připravované pokrmy nepřijdou do žádoucího kontaktu přímo s litinou, ale s umělou vrstvou – smaltem, nevaříte tedy na litině ale na smaltu. Navíc u smaltovaných produktů nebývá litina tolik kvalitní (ani to není v tomto případě třeba).
Proč je toto litinové nádobí lepší než například nádobí s tzv. "nepřilnavým povrchem"?
Většina nádobí s tzv. “nepřilnavým povrchem” má povrch (povlak), který často obsahuje ochranné látky proti ohni, které mohou být považovány za jedovaté. Litinové nádobí od Skeppshult však neobsahuje žádné chemikálie, které se mohou v případě poškrábání uvolnit do připravovaných pokrmů (viz např. pánve s teflonovým povrchem). Taktéž má nesrovnatelné vlastnosti s ostatním nádobím, které se navíc ještě stále zlepšují – čím více je litina používaná!
Je vaření na vámi dodávaných litinových pánvích (nádobí) možné při použití minimálního množství tuku, tj. jako u nádobí s "nepřilnavým" povrchem, nebo ho lze spíše přirovnat ke klasickému, např. nerezovému nádobí?
Některé potraviny, např. řízky, samozřejmě musíte připravovat s dostatečným množstvím tuku. Primárně je však toto litinové nádobí určeno pro použití s minimálním množstvím tuku anebo dokonce úplně bez. Např. palačinky jsou absolutně bezkonkurenční na tomto litinovém nádobí s rozprašovačem oleje, nebo zelné placky (zelňáky) úplně bez použití oleje.
Jak to, že litinové nádobí od Skeppshult je tak dobré v používání?
Litinové nádobí od Skeppshult jsou rukodělné výrobky s dlouhou tradicí, dle nejlepších technologických postupů a z nejlepších surovin. Tato švédská litina má pak vynikající vlastnosti, taktéž vodí a uchovává teplo rovnoměrně a tak jak má. Toto vše dává připravovaným pokrmům příjemný a chutný povrch a celkovou dobrou chuť. Dokonce nám také dává zdravý přísun železa (prvek, který tělo potřebuje), skrze potraviny které jsou v něm připravovány, obzvláště pak, když jsou při přípravě jídel použity kyselé přísady, jako je ocet, víno anebo citron.
Může se na toto nádobí použít i obracečka kovová, nepoškrábe to litinu nebo nějak neublíží?
Ano, na toto litinové nádobí můžete použít i kovové náčiní, v tomto kontextu snese litina i hrubší zacházení – není poškodit nebo poškrábat co, jedná se stále jen o litinu.
Co je to tzv. vydutí dna a co způsobuje, že někdy v pánvi steče olej od středu ke krajům?
Teplotní působení má vliv téměř na každý materiál, to platí i u nádobí, i u litiny. Materiál pak pracuje, dochází k jeho roztažnosti. Negativně vyduté dno u produktů Skeppshult má důležitý vliv na stabilitu nádobí na sporáku. Na roztažnost materiálu má také vliv velikost a přímé působení tepelného zdroje. Nepůsobí-li tepelný zdroj na dno přímo všude stejně, může například u okrajů získat materiál nižší teplotu a tím i menší roztažnost, a naopak ve středu vyšší.
Jaká je tloušťka materiálu?
Stěny jsou cca 3mm silné, dno pak okolo cca 5 nebo 6mm.
Je držadlo z nerez oceli při vaření na sporáku také horké?
Ne. Je maximálně trochu teplé.
Může se tato litina použít např. na plynový sporák přímo, není třeba nějaká „mezideska"?
U každého produktu je seznam tepelných zdrojů, na které je lze použít PŘÍMO, není třeba jiných řešení.
Může se toto nádobí použít i na indukční desky?
Ano.
Může toto litinové nádobí způsobit poškrábání na sklokeramických plotnách/deskách?
Odpověď: Produkty od Skeppshult jsou mimo jiné testovány i v laboratořích předních výrobců sporáků – u firem Bosch a Siemens. Rezultát: produkty od Skeppshult nezpůsobují žádné poškrábání sklokeramických desek. To spočívá mimo jiné v tom, že litina je měkčí materiál než sklo nebo keramika. Také forma spodku dna je velmi důležitá. Upozornění! Pamatujte na to, že tyto informace platí pouze pro výrobky Skeppshult. Litinové výrobky ostatních výrobců (anebo lépe řečeno, ve většině pouze dovozců nepoměrně kvalitně horších asijských produktů), nemají takové vlastnosti, např. dna nejsou formovaná, jsou smaltovaná, apod.
Z jakého materiálu jsou držátka skleněných pokliček?
Také z litiny.
Co znamená teplota „do 230 °C" do trouby u hrnců se skleněnou pokličkou?
Tato teplota se vztahuje právě a jen na tyto skleněné pokličky.
Proč není v nabídce více poklic, hlavně na větší průměry?
Litinové poklice na větší průměry Skeppshult nevyrábí. Skleněné poklice lze snadno (výhodněji) dokoupit v různých průměrech a provedeních na vnitřním trhu ČR.
Jak je to s používáním chemických prostředků a uchovávání pokrmů?
Toto litinové nádobí je přírodní – bez jakékoli umělé vrstvy či povlaku. Proto se nesmí používat jakékoli čistící a mycí prostředky nebo uchovávat pokrmy v tomto litinovém nádobí. Chemikálie v čistících prostředcích nebo kyselé šťávy či jiné agresivní složky obsažené v pokrmech litině škodí, rozežírají její strukturu. Jednoduše: k čištění nepoužívejte žádné chemikálie, pokrmy můžete klidně servírovat přímo z litinového nádobí, ale toto nepoužívejte k uskladňování pokrmů.
Může toto litinové nádobí (někdy) zrezavět?
Toto nádobí je z přírodní a surové litiny – bez jakékoli umělé chránící vrstvy a proto toto může někdy nastat. Nejedná se však o žádnou závadu, rez navíc není zdravotně závadná (spíše naopak). Rez se může objevit při nesprávné péči a používání, anebo ne příliš častém užívání litiny. Toto lze snadno odstranit – případnou rez odstranit (setřít) a litinu znovu promastit rostlinným olejem.
Může se toto litinové nádobí rozbít?
Litina je všeobecně křehčí. Při prudším nárazu, zejména z větší výšky a na tvrdší povrch, může dojít k prasknutí. Avšak při běžném používání toto nehrozí.
Jsou prezentované rozměry, váhy a objemy u tohoto litinového nádobí přesné?
Všechny uváděné rozměry, váhy a objemy jsou cca, většinou uváděné přímo výrobcem. Tyto se mohou mírně lišit, neb se jedná o rukodělné slévárenské výrobky.
Proč dochází u litinového nádobí Skeppshult k růstu cen?
Na růst cen má vliv několik faktorů. V první řadě je to vliv kurzu koruny a eura. Výraznější podíl má však růst mezd, cen, energií, a nákladů všeobecně (toto není problémem jen ve Švédsku, jedná se o globální záležitost). Avšak nejdůležitějším faktorem je neustálé zvyšování cen základní a zásadní suroviny – severské železné rudy, obzvláště kvůli jejímu stále obtížnějšímu dobývání. Proto pro zachování kvality, se tyto faktory musí promítnout do koncové ceny. Avšak srovná-li zákazník částku např. za pánev Skeppshult a dobou kterou ji používal, s částkou, co musel za stejnou dobu vydat za pánve, které musel často obměňovat, pak samozřejmě vychází pánev Skeppshult levněji.
Mohu si madla u pánví odmontovat?

Ne.

Může se dát pánev s nerezovým držadlem do trouby?

Ano, ale je potřeba počítat s tím, že držadlo změní svůj vzhled (na funkčnost to nemá žádný vliv).

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

 • Litinový mlýnek Skeppshult 0712V

  1 890 
  Přidat do košíku
 • Litinová pánev 28cm Skeppshult 0005

  4 180 
  Přidat do košíku
 • Litinová pánev 28cm s poklicí Skeppshult 0130T

  5 480 
  Přidat do košíku
 • Litinový hrnec 6l Skeppshult 9000

  7 150 
  Přidat do košíku